Historia szkoły

Kategoria: Szkoła

1839 r.

Pierwsze dokumenty potwierdzające istnienie oświaty w Gierałtowicach datują się na rok 1839, jednak jej początki sięgają prawdopodobnie wieku XVI, kiedy to rozpoczął się rozwój szkolnictwa przyparafialnego.

1908 r.

W 1908r. wybudowano w Gierałtowicach pierwszy, typowy budynek szkolny. W tym samym roku przybył do wsi Michał Szczygieł – pierwszy, mianowany dyrektor szkoły a dzisiejszy jej patron.
Początkowo 1 – klasowa szkoła przeszła w 1910r. reorganizację na 2 – klasową. Okazało się wtedy, że niedawno oddany do użytku budynek nie jest w stanie sprostać nowo postawionym wymaganiom. Konieczne było wynajęcie dodatkowej, trzeciej sali lekcyjnej w znajdującym się w sąsiedztwie budynku rady gminnej.
Niewystarczająca wielkość szkoły dała się po raz kolejny we znaki 1 września 1925r. Istniejąca od tej pory publiczna szkoła powszechna II stopnia liczyć miała 4 – klasy. Konieczne stało się podnajmowanie kolejnej sali. Potrzeba ta została zaspokojona poprzez wynajęcie pomieszczenia w tzw. „organistówce”. Konieczność prowadzenia lekcji w trzech różnych budynkach obowiązywała aż do 1938r., kiedy to zakończono pierwszą rozbudowę szkoły, która powiększyła się o dodatkowe dwie sale lekcyjne, kancelarię oraz obszerny korytarz rekreacyjny.
Radość z powiększenia budynku szkolnego nie trwała jednak długo.

1939 r.

W dniu wybuchu II wojny światowej, Michał Szczygieł oficjalnie zawiesił zajęcia dydaktyczne. Nad szkołą w Gierałtowicach zawisła flaga ze swastyką, a sam budynek przeznaczono na szkołę dla dzieci Niemców zamieszkałych w domach wysiedlonych Polaków. W czasach, gdy słowo „Polska” było oficjalnie zakazane, edukacja polskich dzieci odbywała się w skromnym domu zamieszkałego w Gierałtowiczkach Władysława Knapika. Funkcję nauczyciela objął w tym czasie polski nauczyciel Franciszek Wróbel. Z powodu zakazu nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii, naukę ograniczono do czytania, pisania oraz rachunków.

1945 r.

W 1945r., po zakończeniu działań wojennych, uczniowie mogli nareszcie wrócić do szkolnych murów. Kierownikiem placówki został Franciszek Wołek, który wraz ze swoją żoną rozpoczął na nowo organizację szkolnej rzeczywistości. Razem z nowym gronem pedagogicznym, w którego skład weszli Czesława Żabińska oraz Stanisław Zimnal, Franciszek Wołek prowadził szkołę w Gierałtowicach aż do roku 1962. W tym czasie przedwojenny 4 – klasowy system nauczania zastąpiony został przez system 7 – klasowy.
Pierwsze lata po wojnie to również okres gorączkowego nadrabiania poniesionych podczas wojny strat edukacyjnych. W latach 1949 – 1951 szkoła prowadziła kursy czytania, pisania oraz matematyki oraz liczne zajęcia dokształcające. Zorganizowano również dwuletnią Szkołę Przysposobienia Rolniczego, która funkcjonowała przez pięć lat, aż do 1964r.

1964 r.

W 1964 roku nowym dyrektorem szkoły został Mieczysław Putek. Z jego inicjatywy ruszyły przygotowania do następnej rozbudowy szkolnego budynku, który po raz kolejny okazał się niewystarczająco duży dla rosnącej liczby uczącej się młodzieży.
1 września 1966r., zgodnie z reformą oświaty, do szkoły przyszło nie 7, ale 8 klas. Ilość osób, która musiała się pomieścić w dostępnych pięciu salach lekcyjnych sięgała nawet 296 uczniów (rok szkolny 1967/68). Na pilnie potrzebne dodatkowe pomieszczenia trzeba było jednak poczekać aż do 20 stycznia 1972 roku, kiedy to do użytku oddano dobudowaną część budynku szkolnego oraz rozpoczęto remont starej szkoły. Efektem tych prac było otwarcie nowych 8 sal lekcyjnych, 2 pracowni (fizyczno – chemicznej oraz zajęć praktyczno – technicznych), sali gimnastycznej, biblioteki, pokoju nauczycielskiego, kancelarii, dwóch gabinetów pomocy naukowych oraz kuchni, jadalni i piwnic. Jednocześnie cały budynek wyposażony został w centralne ogrzewanie, które zastąpiło anachroniczne piece kaflowe.

28 września 1975 r. zakończono trzecią rozbudowę szkoły. Podczas uroczystości, podczas której oddano do użytku nowe pomieszczenia, szkoła otrzymała imię Michała Szczygła, jej pierwszego, tragicznie zmarłego, kierownika. Jego pamięć została również uczczona poprzez wmurowanie w pobliżu głównego wejścia do budynku szkoły tablicy upamiętniającej jego życie i działalność społeczną

1971 r.

W październiku 1971r. rozpoczęło działalność państwowe przedszkole, którego siedzibą stał się dwór – dotychczasowa siedziba ośrodka zdrowia. Dyrektorką przedszkola została Maria Huber.

26 kwietnia 1983r. zmarł dotychczasowy dyrektor mgr Mieczysław Putek. Dotknięty nieuleczalną chorobą do samego końca żywo interesował się losami szkoły i wsi. 

1983 r.

Następcą dyrektora została Józefa Buchała, która pełniła tę funkcję do 30 czerwca 1987. Zapisała się na kartach historii szkoły wielkim zaangażowaniem w rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów. Prowadziła społeczne kółko teatralne, które wystawiało swoje przedstawienia i sztuki dla lokalnego środowiska na scenie szkolnej i wiejskiej. Byli wychowankowie z nostalgią wspominają spotkania z panią dyrektor.

1987 r.

W roku 1987 dyrektorem placówki został mgr inż. Krzysztof Putek, który pełnił tą funkcję do 31.08.2017 roku. Pod kierunkiem dyrektora powstała pierwsza w gminie pracownia informatyczna. W latach 1994 do 2005 dokonano dalszej rozbudowy szkoły. Swoje miejsce w placówce znalazło Przedszkole, Szkoła podstawowa i Gimnazjum. Lata 2007-2010 to następne inwestycje: hala sportowa, ogrodzone boisko szkolne do koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej. Oddano do użytku place zabaw dla młodszych dzieci. Wszystkie te działania miały na celu polepszenie warunków nauki i zabawy dla dzieci i uczniów oraz pracy nauczycieli i pracowników obsługi. Czas pracy pana Krzysztofa Putka to również intensywna współpraca z Radą Rodziców. Dzięki zaangażowaniu tych podmiotów wypracowane zostały środki finansowe, które były wielkim wsparciem w przedsięwzięciach dotyczących rozwoju placówki. Zamiłowanie dyrektora Krzysztofa Putka do muzyki i fotografii miało oddźwięk podczas organizacji imprez dla uczniów i rodziców. Przyczyniło się do powstania foto-kroniki z życia Zespołu Szkolno- Przedszkolnego.

2017 r.

Od września 2017 r. funkcję dyrektora pełnił mgr Jarosław Sokół, nauczyciel muzyki i wychowania fizycznego. Jako dyrektor starał się, aby pamięć przodków nigdy nie przeminęła. Namacalnym przykładem dbania o pamięć lokalnych bohaterów jest aleja dębów pamięci, sadzonych przez młodzież podczas uroczystości 110 lecia przed budynkiem szkoły, tablice upamiętniające, celebracja Narodowego Święta Niepodległości.  11 listopad 2021 r był ostatnim dniem, gdzie pan dyrektor wystąpił publicznie. Pomimo zmęczenia i problemów zdrowotnych zrealizował zaplanowany cel. Fragment pieśni ,,Moja matko ja wiem” w jego wykonaniu mogliśmy usłyszeć przed szkołą podczas ostatniego pożegnania. Jego wielką zasługą było stworzenie nowych sal przedszkolnych, odnowienie korytarzy, sekretariatu, biblioteki, powstanie gabinetów terapii pedagogicznej, zamontowanie ogrzewania gazowego. Zainicjował powstanie dziecięcego zespołu folklorystycznego „Szczygiełki.”

9 lutego 2022 roku zmarł wielki człowiek - dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego im. Michała Szczygła w Gierałtowicach - Jarosław Sokół.