W dniu 11.12.2023r. wolontariuszki z klasy 7, należące do SKC w naszej szkole: Kasia, Julka, Julka i Kinga wraz z opiekunem - panią Moniką Krynicką odwiedziły Dzienny Dom Seniora w Wieprzu. Dziewczyny przygotowały dla Seniorów łagodne układy taneczne oraz wspólnie zagrali w grę Bingo.
Nasza szkoła za swoją aktywną działalność na polu wolontariatu otrzymała Certyfikat Przyjaciela Wolontariatu od Caritas Diecezji Bielsko - Żywieckiej.
14 czerwca seniorzy zebrali się przy ognisku wraz z młodzieżą i Ich opiekunami z szkół z terenu Gminy Wieprz, aby podziękować za wspólnie spędzone chwile oraz udział i zaangażowanie we wszystkich działaniach. Każdy otrzymał ręcznie wykonany upominek przez Seniorów. Czas upłynął nam przy akompaniamencie gitary oraz wspólnym biesiadowaniu. Spotkanie podsumowaliśmy prezentacją obrazującą działania Seniorów w br. roku.
W Dniu 5 kwietnia w naszej szkole gościliśmy Seniorów z Dziennego Domu Seniora w Wieprzu, którzy przybyli do nas, by obejrzeć Apel Wielkanocny, tańce Zespołu Szczygielki wykonane przez naszą społeczność szkolną oraz wzięli udział w poczęstunku Wielkanocnym przygotowanym przez naszą szkołę. A oto kilka zdjęć ze spotkania:
W styczniu Seniorów odwiedziła młodzież wraz z opiekunem z naszej szkoły, wspólnie wykonali piękne maski karnawałowe.
HISTORIA POWSTANIA SZKOLNEGO KOŁA "CARITAS"
W ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM IM. MICHAŁA SZCZYGŁA W GIERAŁTOWICACH
Przygoda z „Caritasem” rozpoczęła się w roku 2012 od obowiązkowego wyjazdu młodzieży gimnazjalnej, który mieli zaliczyć w ramach przygotowywania się do sakramentu bierzmowania w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym im. Hanny Chrzanowskiej w Zatorze. Tam poznali działalność tej instytucji trochę z innej strony, dlatego w niedługim czasie, część z nich zdecydowała się podjąć wolontariat w siedzibie tego ośrodka.
Wolontariat był prowadzony przez siostrę szarytkę - Sabinę Konopkę. W czasie wakacji zostały zorganizowane dyżury dla poszczególnych osób, które chciały nieść pomoc potrzebującym, a w zamian otrzymywali miłe i ciepłe słowa od pracowników i od domowników „Caritasu”.
Od roku szkolnego 2014\2015 rozpoczęliśmy swoja działalność w szkole, podejmując pracę wolontariatu na terenie naszej placówki, a także wychodząc poza nią. Opiekunem została pani katechetka – mgr Monika Krynicka. Koło liczy obecnie 35 wolontariuszy, są to uczniowie klasy 7 i 8 szkoły podstawowej.
Nasza praca polega głównie na:
- włączamy się w Dzień Papieski, gdzie zbieramy pieniądze dla stypendystów „Dzieła Nowego Tysiąclecia”.
- bierzemy corocznie udział w "Szlachetnej paczce", organizowanej w naszej szkole, gdzie pomagamy zbierać artykuły żywnościowe i chemiczne dla jednej wybranej, potrzebującej rodziny
- zbieraliśmy artykuły szkolne dla Fundacji "Dać szansę " z Wadowic
- przygotowujemy oprawę liturgiczną Mszy Św. na rozpoczęcie, zakończenie roku szkolnego, podczas rekolekcji szkolnych, Drogi Krzyżowej, itp.
- kolędowaliśmy w naszym przedszkolu oraz w Ośrodku "Caritas" w Zatorze
- zbieraliśmy niepotrzebne ubrania, włączając się w akcję „Pomagamy przez ubrań oddawanie” dla fundacji „Promyczek” z Andrychowa. Pieniądze uzyskane z przetworzenia ubrań miały pomóc pozyskać środki na specjalistyczną terapię małych dzieci,
- corocznie prowadzimy akcję „Zbierania nakrętek” dla Nicolki i Sabinki. Fundusze uzyskane ze zbiórki pomagają w ich rehabilitacji.
- w wakacje chętni wolontariusze służą swoją beinteresowną pomocą w Ośrodku "Caritas" w Zatorze
- włączamy się w akcje organizowane przez "Caritas" Diecezji Bielsko – Żywieckiej, takie jak: "Kilometry Caritas", konkurs na kartkę Bożonarodzeniową, Festyn rodzinny z "Caritas", "Jałmużna wielkopostna", itp.
- corocznie uczestniczymy w "Forum wolontariatu", organizowanym przez "Caritas" naszej diecezji
- staramy się służyć pomocą tam, gdzie jest ona potrzebna.
PRAWA I OBOWIĄZKI WOLONTARIUSZA
PRAWA WOLONTARIUSZA:
- Wolontariusz ma prawo do zgłaszania własnych propozycji i inicjatyw.
- Wolontariusz ma prawo do podejmowania zadań nie utrudniających nauki w szkole.
- Wolontariusz ma prawo do wsparcia ze strony opiekuna Szkolnego Koła Caritas.
- Wolontariusz ma prawo do otrzymania pisemnego zaświadczenia o wykonywanych zadaniach.
- Wolontariusz ma prawo być poinformowany o trudnościach, kosztach przejazdu związanych z wykonywanymi zadaniami.
- Nie wolno wywierać na wolontariusza presji moralnej w związku z realizowanym zadaniem pozostającym w konflikcie z jego przekonaniami.
- Wolontariusz ma prawo do rezygnacji z wolontariatu, uprzedzając odpowiednio wcześniej opiekuna Szkolnego Koła Caritas.
OBOWIĄZKI WOLONTARIUSZA:
- Niepełnoletni członkowie Wolontariatu Szkolnego muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na działanie w Wolontariacie.
- Wolontariusz ma obowiązek uczestniczyć w spotkaniach i szkoleniach Wolontariatu.
- Wolontariusz ma obowiązek respektować zasady Szkolnego Wolontariatu takie jak:
- zasada osobistej pracy nad własnym rozwojem
- zasada zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy
- zasada troski o los słabszych
- zasada prawdy, przyjaźni, życzliwości
10 ZASAD WOLONTARIUSZY SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS
1. BÓG MNIE KOCHA - JA TEŻ CHCĘ KOCHAĆ INNYCH LUDZI.
2. SZANUJĘ GODNOŚĆ KAŻDEGO CZŁOWIEKA - TO MÓJ BLIŹNI.
3. MAM NADZIEJĘ - DZIELĘ SIĘ NIĄ Z INNYMI.
4. NIE PATRZĘ OBOJĘTNIE NA KRZYWDĘ I CZYJEŚ CIERPIENIE - REAGUJĘ.
5. SŁUCHAM - STARAM SIĘ WSPÓŁCZUĆ.
6. WIERZĘ W MOC SŁOWA „RAZEM” - DLATEGO PRACUJĘ W ZESPOLE.
7. CENIĘ SOBIE PRZYJAŹŃ – DZIĘKUJĘ BOGU ZA PRZYJACIÓŁ.
8. DOTRZYMUJĘ SŁOWA - KONSEKWENTNIE REALIZUJĘ PODJĘTE ZADANIA.
9. PRACUJĘ NAD SOBĄ - CHCĘ BYĆ DOJRZAŁYM CZŁOWIEKIEM.
10. NAJWIĘCEJ RADOŚCI SPRAWIA MI OBDAROWYWANIE.